Menu
Filtre (0)
Popover
Times
City
Odoberať novinky
Generic win

Imax

Filmy premietané v IMAX sú úplne pretransformované

do tohto formátu tak, aby zodpovedali aj tomu najnáročnejšiemu divákovi. Obrazom, ktorý má približne o 60 % vyšší jas a o 40 % väčší kontrast, vznikajú krištáľovo čisté a realistické obrazy, ktoré vám vyrazia dych – tak opatrne! Výška IMAX plátna v najvyššom bode je 13,15 metra a celková dĺžka (oblúku) je 24,2 metra. 

IMAX 3D zážitok

Ak skombinujete technológiu IMAX 3D projekcie s rozšíreným zorným poľom v IMAX sále, váš zážitok z 3D filmu bude oveľa intenzívnejší, ako v bežných sálach. Z plátna na vás totiž vyskakujú 3D obrazy (bytosti, aj neživé veci) a vy máte pocit, ako by vám dýchali priamo na tvár. Podstatou tejto technológie je využitie dvoch samostatných projektorov, ktoré simultánne odosielajú dva rozdielne obrazy na špeciálne striebrom pokryté plátno so zvýšenou odrazivosťou. IMAX 3D okuliare rozdelia obraz tak, aby ho obe oči – ľavé aj pravé – videli z rôzneho pohľadu. Mozog potom spojí oba tieto obrazy do jedného a vytvorí tak maximálne realistický 3D zážitok.

IMAX ponúka tri druhy filmov:

  • Hollywoodske blockbustery: spolupracuje s mnohými ambicióznymi kvalifikovanými producentmi filmov, aby vo vzájomnej kooperácii premenili ich veľkolepé diela do IMAX blockbusterov.
  • Dokumentárne: IMAX dokumenty vás unesú do hlbín šíreho mora, na vrcholy do neba sa tiahnucich vrchov, do kozmického priestoru alebo vás obklopia prírodou a rôznymi tvormi, ktorí v nej žijú.
  • Lokálne filmy: IMAX spolupracuje s miestnymi režisérmi v regiónoch, ktoré majú dlhú filmársku tradíciu a ich filmy by mohli byť spracované do IMAX formátu.

Dokonalý IMAX zvuk

Rovnako ako väčšina hudobných nástrojov, aj zvukový systém potrebuje dokonalé nastavenie, aby sa dosiahol želaný výsledok. IMAX využíva vlastný patentovaný zvukový systém. Priestorový zvukový systém nXos2 od spoločnosti IMAX prináša väčšiu silu a presnosť pre maximálnu hĺbku zvuku. Tento systém je kompatibilný s existujúcimi 5 a 6-kanálovými zvukovými stopami IMAX, ako aj so zvukovými stopami, ktoré nie sú kompatibilné s technológiou IMAX DCI.

Reproduktory IMAX prinášajú realitu pomocou technológie Proportional Point Source (PPS). Poskytujú tak úplné pokrytie publika a vytvorenie väčšieho zvukového „ohniska“, vďaka čomu je každé sedadlo v sále tým najlepším. Na rozdiel od štandardného priestorového zvuku, IMAX dokáže vytvoriť zvuk, ktorý zdanlivo vychádza z nejakého konkrétneho bodu v hľadisku, napriek tomu, že sa v tomto mieste nemusí nachádzať žiadny reproduktor. V skutočnosti je každý reproduktor laserovo upravený, aby poskytol zvuk tak presne, že by vedel trafiť stred terča na vzdialenosť až do 30 metrov. To znamená, že nielenže ste schopní počuť spadnúť špendlík na druhom konci miestnosti, ale dokonca budete vedieť, kam presne dopadol.

Tento systém zbiera dáta z jednotlivých kanálov v reproduktoroch a každý deň ich kalibrovaním nalaďuje pre dosiahnutie toho najdokonalejšieho zvukového zážitku.

V IMAX sa špeciálne venovali aj vylepšeniu zvuku. Špecializovaný IMAX tím sa vracia priamo do zdroja zvuku – originálnej zvukovej stope filmu – a v spolupráci s tvorcami filmu vytvára unikátnu a optimalizovanú zvukovú stopu pre IMAX, ktorá dokáže plne využívať svoj vlastný citlivý zvukový systém.

IMAX zvukový systém dokáže vytvoriť 10 násobne dynamickejšie rozpätie ako štandardný priestorový zvukový systém. To znamená, že dokážete počuť vyššie výšky, ktoré vám spôsobujú zimomriavky a taktiež veľmi nízko položené tóny, vďaka ktorým cítite skôr vibrácie ako zvuk.